Günümüzde bir şirket web sitesine sahip olmak, bir mağaza, ofis veya telefon numarasına sahip olmak kadar önemlidir. Araştırmalar, on müşteriden altısının markaların işletmeleri hakkında çevrimiçi içeriğe sahip olmasını istediğini gösteriyor.  Çevrimiçi dünyaya adım atmamış bir işletmeye sahipseniz veya işletiyorsanız, işte neden daha önce web sitesine sahip olmadığınızı merak etmenize neden olacak 9 neden!

7/24 Çevrimiçi Olmak

Bir web sitesine sahip olmak, müşterilerin sizi her zaman, her zaman, her yerde bulabilecekleri anlamına gelir. Web siteniz mesai saatleri dışında bile yeni müşteriler bulmaya ve güvenliğini sağlamaya devam eder. İhtiyaç duydukları bilgilere kendi evlerinin rahatlığında, ek satın alma baskısı olmadan erişebildikleri için kullanıcıya kolaylık sunar. Ayrıca, günümüzde çoğu şirketin kendi web sitesi olduğundan, çevrimdışı kalarak müşterilerinizi rakiplerinize kaptırma ihtimaliniz çok yüksek.

Kolay Bilgi Alışverişi

En basit haliyle, bir web sitesi, alıcılar ve satıcılar arasında bilgi iletmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlar. Çalışma saatlerinizi, iletişim bilgilerinizi listeleyebilir, konumunuzun veya ürünlerinizin resimlerini gösterebilir ve potansiyel müşterilerden gelen soruları veya mevcut müşterilerden gelen geri bildirimleri kolaylaştırmak için iletişim formlarını kullanabilirsiniz. Hatta müşterilerinizin ilgisini çekmek ve işletmenizi etkili ve uygun maliyetli bir şekilde pazarlamak için tanıtım videoları bile yükleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda sosyal medya kanallarınızı tanıtmanın ve müşterilerinizle bir topluluk oluşturmanın iyi bir yoludur.

Güvenilirlik

Günümüzün modern dünyasında, herhangi bir saygın şirketin bir tür çevrimiçi varlığa sahip olması beklentisi var. Potansiyel müşteriler, telefon numarası veya fiziksel adresi olmayan herhangi bir işletmeye güvenmezler ve aynı şey bir web sitesi ve e-posta adresi olmadığı için de söylenebilir. Bunlar, işinizle ilgili önemli bilgileri müşterilerle paylaşmak ve sahip olabilecekleri tüm Ne ve Neden sorularına yanıt vermek için yararlı araçlardır. Dahası, kaliteli, kullanımı kolay bir web sitesine sahip olmak, işinizin tüm alanlarında aynı olumlu deneyimi bekleyebileceklerini varsayacakları için, müşterilerinizin hizmetlerinizi kullanırken kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

Maliyetleri Azaltır

Yalnızca bilgileri görüntülemenin yanı sıra, web sitenizi doğrudan tüketicilere mal ve hizmet satmak için de kullanabilir, bazı durumlarda büyük işletme maliyetleri (personel ücretleri, kiralama, kamu hizmetleri) içeren “gerçek mekanda” mağazaları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. sadece birkaçını saymak gerekirse). Bu genel giderleri ortadan kaldırmak, fiyatlarınızı düşürmenize ve işinize gerçek bir rekabet avantajı sağlamanıza olanak tanır. Ayrıca işletmeniz içinde dahili olarak da kullanılabilir; Meslektaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir haberiniz veya yönetimin ulaşabileceği önemli bilgileriniz mi var? Dahili bir web sitesine sahip olmak size çok zaman kazandırabilir, çünkü ihtiyacınız olan her şey tek bir yerdedir ve her zaman erişilebilir.

Pazar Genişletme

Sitenize dünyanın her yerinden herkes erişebildiğinden, coğrafi engelleri aşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Herhangi bir ülkeden herkes şirketinizi bulabilecek ve bu nedenle artık potansiyel bir müşteriniz olacak.

Tüketici İçgörüleri

Analitik araçlar, tipik müşterinizin kim olduğunu, sizi nasıl bulduklarını, nelerden hoşlandıklarını belirlemenize ve siteniz üzerinden satın alma işlemlerini en üst düzeye çıkarmak için işletmenizi uyarlamanıza olanak tanır. Mevcut çok çeşitli veriler, sosyal medya kanallarınızın markanızı nasıl etkilediğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve hatta şube açılış saatleri, promosyonlar ve ürün çeşitleri gibi işletmenizin çevrimdışı yönlerini değiştirme fırsatlarını vurgulayabilir.

Reklam

Google AdWords veya Facebook’ta reklamcılık gibi araçlar, müşterilere geleneksel çevrimdışı reklamcılık yöntemlerinden çok daha fazla doğruluk ve güvenilirlikle ulaşma gücü verir. SEO ve çevrimiçi reklamcılık, farkındalık oluşturmaya yardımcı olmak için harika bir yoldur, eğer doğru yapılırsa web sitenize gelen trafikte bir artış görebilirsiniz. Potansiyel yeni bir müşterinin çevrimiçi olarak belirli bir ürün veya hizmeti ararken gördüğü ilk şirket olun ve bir ürün satın almayı veya perakende satış noktası bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirmek için web sitenizin iletişim sayfasını veya e-ticaret özelliklerini kullanın.

Çevrimiçi Müşteri Hizmetleri

Web siteleri, müşteri hizmetlerini ele almanın daha kolay bir yolunu sunar. SSS (Sık Sorulan Sorular) bölümünde düzenli olarak sorulan soruların yanıtlarını sunarak müşteri hizmetleri maliyetlerini azaltabilir, zamandan ve paradan tasarruf edebilir ve çok daha fazla bilgi sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda müşterilerin anında yanıt alabilmesi ve zamandan tasarruf sağlaması anlamına gelir, bu da uzun vadede olumlu müşteri ilişkilerinin teşvik edilmesine yardımcı olur. Bu sizin için bir avantaj olabilir.