Windows 10 için en iyi fotoğraf görüntüleme programları

Sen de benim gibi sağlam bir fotoğraf görüntüleme programı arıyorsan işini inanılmaz kolaylaştırdım diyebilirim. Bendeki fotoğraf görüntüleme programlarıyla karşılaştırmak için birkaç program daha indirdim, aralarından en iyilerini seçtim ve burada paylaştım.

Hepsi bedava ve birkaçı açık kaynaklıdır. Senden istediğim tek şey, program geliştiricilere destekte bulunman — burada paylaştığım favori programa (en altta) yıllık bağış adı altında ödeme yapıyorum, o derece seviyorum!

Favori fotoğraf görüntüleme programım için en alta geçin, ama o sizin için uygun olmayabilir, onun için yine de okuyun derim.

İndirme linkleri, malware sanmayın diye açık bırakıyorum, kopyalayıp yapıştırman gerekecek.

xnview

 

xnview’in olayı biraz değişik. günde yüzlerce fotoğraf görüntülüyor ve düzenlemek istiyorsan, xnview işine yarayabilir. programı doğrudan açıp, aynı belgeler klasöründen bakar gibi bilgisayarındaki fotoğrafları görebilirsin.
 
Fotoğrafa tıklayıp açtığında ise klavyeyle sağ-sol yapıp klasördeki diğer fotoğraflara bakılamıyor. bunu yapmanı sağlayan tuşlar var fakat olayımız hız olduğu için bu pek de faydalı değil

Olsun ama tek bakarım diyorsan, bayağı hızlı olduğunu söylemem gerekir. Tak diye açılıyor, ondan da hızlı kapanıyor.

Bunun dışında bazı süper özellikleri var; kontrast, parlaklık ve gama ayarlama yapmak için photoshop kullanırım — tabii ki photoshop’ta vaçgeçemediğim bir ton özellik daha var ama bilgisayarın yavaşsa ve acelen varsa, basit şeyler için xnview kullanmakta fayda var.

Fena değil, Windows’un stock fotoğraf görüntüleyicisinden kat kat güzel.

İndirme linki: http://www.xnview.com/en/xnview/#downloads

picasa

Picasa, bir aralar elimin değdiği tüm bilgisayarlarda vardı. sanki bilgisayarlara fabrikada picasa yükleniyordu öyle yaygındı!

Google, yalnızca google’ın yapabileceği şekilde yine müthiş bir projeye son vermek üzere. project ara, buzz, site search, ve orkut gibi bir ton başarılı veya başarılı olacak projeyi kapatan google, picasa denen evrensel statü kazanmış olan fotoğraf görüntüleme programlarını kapatmış.

Neyse, aşağıdaki linkten yine indirebildim picasa’yı ve… bu programı neden kaldırdım diye düşünmeye başladım. arayüzü minimal, çalıştırırken hiç kasmıyor (laptop’a da indirip deniyorum bunları) ve düzenleme yapmam gerekirse hızlıca illustrator’den açabiliyorum.

İndirme linki:http://filehippo.com/download_picasa/download/72439ea0a035e86015f2a0c2edc12c04/

faststone

Bunun için fazla süper şeyler söyleyemem çünkü eski Windows görüntüleyicinin aynısı ama şimdiki görüntüleyiciden %200 daha hızlı.

Eski görünüm, süper hız.

İndirme linki: http://download.cnet.com/FastStone-Image-Viewer/3000-2192_4-10324485.html

irfanview

İrfanview… ismen kaybeden bu program aslında hiç de fena değil. Bu programı pek de tavsiye edemem çünkü sürekli header sorunu yaşıyor. Header dediğim olay, fotoğrafların içereriğinde bulunan bir kod. Header kodu, resim/fotoğrafın görüntülenmesi için okunması gereken bir koddur. irfanview’dan önce hiç karşılaşmadığım bir sorundu aslında, bu program ile açtığım her 5 .png görselinden biri bu hatayı veriyor. Bilmiyorum, herkes tavsiye ediyor o yüzden yer vereyim dedim.

indirme linki: http://download.cnet.com/IrfanView/?part=dl-&subj=dl&tag=button

nomacs

 

açık arayla en iyi window fotoğraf görüntüleyici programımız nomac’tır.

Her şey var: fotoğraf editleme, basit işlemler (döndürme, kırpma) ve en önemlisi son derece hızlı olması. Görünümü de çok hoş, kesinlikle tavsiye ediyorum!

İndirme linki: http://nomacs.org/download/

Bu arada süper bir website tasarımı istiyorsanız biggajans.com’a uğramayı unutmayın!

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir