Facebook’ta canlı yayın yapmak için bir yöntem mi arıyorsun? Oyun akışlarını belki arkadaşlarınla paylaşmak istiyorsundur, belki öğretici videolar, stüdyo ortamında bir program yapmak istiyorsun…

Facebook’ta canlı yayın yapmak için nedenin ne olursa olsun, her şeyde olduğu gibi: bunun da ücretsiz bir yöntemi var!

Bu yazıda bilgisayardan canlı yayın yapmayı öğreneceksin. Bu anlatacaklarım Facebook için geçerli olduğu gibi; Twitch, Youtube ve canlı yayına olanak tanıyan herhangi platform için de geçerlidir.

İlk Yapılması Gereken: OBS Studio Programını İndirmek ve Kurmak

Bunu tamamen ücretsiz bir şekilde yapacağız ve çok şanslıyız ki açık kaynaklı programcılar var! OBS Studio tamamen açık kaynaklı ve ücretli muadillerinden kat-kat kullanışlı ve misliyle iyi. Benim için OBS Studio’dan daha iyi ekran çekimi, çoklu ekran ve çoklu kaynak çekimi yapan bir program yok ama donanım kullanarak OBS Studio’dan daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün.

Bizim için en iyi seçenek OBS. OBS Studio sitesini ziyaret ederek son sürümünü indiriyoruz. OBS Studio Windows, Mac ve Linux destekliyor (bunu okuyan FreeDOS’çu yoktur herhalde ).

İndirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Windows kullanıyorsan “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanarak indirmeni tavsiye ederim. Bu sadece kurulumdan kaynaklanacak herhangi sorunun önüne geçiyor.

İkinci Adım: “Sahnemizi” Oluşturuyoruz

OBS kuruldu mu? Tamam, Facebook’ta canlı yayın yapmaya çok yakınız!

Bu adımda Facebook Canlı Yayınında göstermek istediğin yayını ayarlıyoruz. Buna kısaca sahne diyebiliriz. OBS Studio’da buna “Scene” deniyor. OBS Studio ile birçok şey yapabiliyoruz: hangi ekranları göstermek istiyorsun? O ekranların boyutları ne kadar büyük olsun? Paylaşılan ses akışı (şarkı olabilir, konuşma olabilir, her ikisi de olabilir) ne olsun?

En basit şekilde bir sahne ayarlayalım:

OBS’i açtığımız zaman aşağıda üç panel görüyoruz: Scenes (Sahneler), Sources (Kaynaklar) ve Mixer (Mikser).

Sağ tarafta ayarları görebilir, kurcalayabilirsin:

Her bir sahnenin birçok kaynağı olabiliyor. Canlı yayın yapıyorsan, izleyicinin ne görmesini istediğine göre sahneler arası geçiş yapabilirsin. Diyelim ki Facebook’ta canlı yayın yaparken bir mola vermek istiyorsun ve sahne dışına çıktığında boş bir oda veya bir ofis sandalyesi değil de logonu görsün istiyorsun. Ben bu gibi durumlar için kendime göre bir ayarlama yaptım.

İki sahne oluşturdum:

Scene 1 isimli sahnede: Web kameram olmadığı için (dizüstü bilgisayarımda var da masaüstünde gereksinim duymuyorum) bir fotoğrafımı, ve Firefox penceresi koydum. Böylece o sahneye tıkladığım zaman, izleyici yalnızca bunu görebilir:

Firefox penceresi koymak için Windows Capture kullanıp oradaki menüden açık olan programlardan seçebilirsin. Herhangi bir programla yapabilirsin bunu ve sadece o programda yapılanları gösterir.

Diyelim ki mola verdim, Scene (yani sahne 0) isimli sahneye pencere görüntülemesi değil de, BrowserSource koydum.

BrowserSource ile bir web sayfası gösterebilirsin,fakat o pencerede olan bitenler kontrolünde olmuyor. Onun için statik bir site kullan derim. Ben mesela BrowserSource kullanarak Bigg Ajans anasayfasını göstereyim dedim.

Bu arada, göstermek istediğin sitenin arkaplanı

transparan ise (hızlı ve optimize bir website olsun diye biz arkayı şeffaf bıraktık) BrowserSource’da CSS ile

oynabilirsin. Ben en kestirme yoluyla arkaplanı “white” yaptım. Bunun yerine istediğin bir fotoğraf (logo gibi) veya bir YouTube videosu da koyabilirsin:

Bunun mantığını anlamışsındır da, anlamadığın bir şeyler varsa kurcalayarak çok kolay bir şekilde öğrenebilirsin. OBS ücretsiz, kullanışlı ve sezgiyle öğrenimi oldukça kolay!

Webcam da var, mikrofonum da var diyorsan, her ikisini aynı sahneye ekleyip webcamın dahili mikrofonunu devredışı bırakıp, yalnızca mikrofonun sesini kullanabilirsin.

Üçüncü Adım: OBS Studio programını Facebook Canlı Yayını İçin Optimize Etme

OBS programını kurduk, sahne kurmasını, kaynak sağlamasını öğrendik, bunların arasında geçiş yapmayı öğrendik, şimdi yayın akışımızı

Facebook canlı yayın için hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Facebook canlı yayın özelliğinin maksimum kalite sınırı var. Bu sınırı aşarsak, canlı yayınımız kasabilir, yavaşlayabilir, kalitesi düşebilir. Bunu engellemek için Ayarlara giriyoruz:

Ayarlardan Output sekmesine tıklıyoruz:

Video Bitrate 2500’den fazlaysa onu 2500’e düşürelim. Formatı da mp4 yapalım.

Bundan sonra Video sekmesine tıklıyoruz ve Output Resolution (Çıkış Çözünürlüğü) maksimum 1280 x 720 yapıyoruz. FPS (saniye/kare sayısı) ayarını da 30 yapıyoruz:

Artık yayın akışımız Facebook

için tamamen optimize edilmiş durumda! Olé! Son adıma geldik, hadi birazadan Facebook’ta canlı yayın yapıyor olacaksın!

Son Adım: Facebook Canlı Yayın Anahtarı (Facebook Live API Key) Oluşturup Yayına Başlamak

Yayın malzememiz hazır, akışımızı Facebook’a göre optimize ettik, şimdi tek yapmamız gereken bir anahtar oluşturmak. Bu anahtarın sağlayacağı şey, OBS programımızın Facebook’un sistemini kullanmasını ve videomuzun canlı yayınlanmasınıdır.

Anahtar oluşturmak için Sayfanıza > Yayınlama Araçları > Videolar > Canlı düğmesi göreceksin:

Düğmeye tıkladığımızda bunu göreceksin:

Stream Key (Yayın Anahtarı) yazan kısımdaki yazıları kopyalıyoruz, ve OBS Studio’da bu panele yapıştırıyoruz:

Bitti! Şimdi Yayına Başla düğmesine (Start Streaming) tıkladığında Facebook sayfanda canlı yayının başlıyor!

Artık dilediğince beğenenlerine, takipçilerine, eşe dosta bilgisayardan Facebook’ta canlı yayın yapabilirsin! Canlı yayınım var fakat takipçilerim yok, takipçilerim de olsun diyorsan belki bir sosyal medya yöneticisine ihtiyacın vardır?

Sosyal medyam en iyi şekilde yönetilsin diyorsan sosyal medya yöneticin Bigg Ajans olsun!