Bu blogumuzda sizlere kolaylıkla kullanabileceğiniz 4 farklı grafik tasarım programından bahsetmek istiyoruz. Öncelikle grafik tasarımın neden önemli olduğunu, sosyal medyadaki tasarımın müşterilerinize olan etkilerinden ve web siteniz için öneminden bahsedeceğiz.

Öncelikle gün geçtikçe internet, sosyal medya, dijital ortamın her türlüsü hayatımızın içinde yerini almaya başladı. Küçük bütçeli, büyük bütçeli, her türlü firma artık işlerini sosyal medyadan yürütmekte ve ürünlerini, hizmetlerini bu şekilde tanıtmaktadır. Elbette profesyonel çalışmak istiyorsanız, bu işin ehli bir tasarımcı ile ya da reklam ajansı ile çalışmanız gerekmektedir. Ancak sizlere birazdan bahsedeceğimiz listede yer alan programlarla, tasarım zevki olan, biraz da olsa dijital ortama alışkın, ve düşük bütçe ile tasarım hazırlamak isteyen herkes kendi zevkini yansıtacak grafik tasarımlarını rahatlıkla oluşturabilir.

Grafik tasarımlarının web siteniz, sosyal medya hesaplarınız için önemi büyüktür. Tasarımlarınızla gerek müşteri sadakatinizi yükseltebilir, gerek daha fazla müşteriye ulaşıp, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Peki neden bu tasarımları kolay programlarla kendiniz yapamayasınız ki ? Örneğin, takipçilerinizin özel günlerini kutlayabilir, ürün veya hizmetlerinizi tanıtabilir, ya da görsellerinizin arka planını tek renk yaparak göze daha güzel hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Hadi gelin o halde, şimdi derlemiş olduğumu bu kolay grafik tasarım programlarından ve tasarımlarınızı hazırlarken işinize yarayacak olan birkaç programdan bahsedelim.

1. Color Picker

Listemizi özelden genele doğru sıraladık, bunun nedeni en geniş kullanımı olan programa geldiğinizde, diğer programlarla birlikte daha tecrübe kazanmış olacaksınız ve bu becerilerinizi de diğer programlarla birlikte harmanlayabileceksiniz.

Evet listemizin ilk sırasında Color Picker var. Kendine has renk oluşturmak isteyen tasarımcılar için gayet kullanışlı olan bu programda hayalinizdeki rengi oluşturabilirsiniz rahatlıkla. Çok geniş bir renk skalasına sahip olan Color Picker programı oldukça kolay bir kullanıma sahip. Oklar yardımıyla birçok renk seçip, üzerinde oynama yapabilirsiniz. Unutmayın bu renkleri daha sonra diğer programlarda da kullanabilirsiniz.

2. NounProject

İkonlar bir tasarımın olmazsa olmazıdır. İkon kullanmanın amacı aslında uzunca anlatmanız gerekenleri kısaca bir görselle açıklamaya çalışmaktır. Zaten internet kullanımının asıl amacı zamandan kazanmaktır. Kimse yazdığımız şeylere uzun uzun göz atmayacaktır. Bu durumda ikonlar size fazlasıyla yardımcı olacak. İşte bu programla yaklaşık 150.000’ den fazla ikona erişebilirsiniz. Kullanımı gayet rahat sadece istediğiniz ikon tarzını aratın ve gönül rahatlığıyla gereken web sitenizde gerek grafik tasarımlarınızda kullanın!

3. Pixlr

Pixlr daha önce duymuş olabileceğiniz çok yaygın bir fotoğraf editleme programıdır. Profesyonellerdense çoğunca amatörler için hazırlanmış bir programdır. Zaten asıl amacımızda yeni başlayanlara birkaç fikir vermek. 

Pixlr en popüler programlardan birisi, kesinlikle kullandığınıza pişman olmayacaksınız. Yüzlerce efekte sahip olan bu programlar ürünlerinizin efektlerini aynı şekilde oluşturup, tasarımlarınıza bir arada çok şık bir düzen verebilirsiniz. Kolay, renkli arayüzü ile rahatlıkla kullanabileceğinizden eminiz!

4. Adobe Photoshop 

Son olarak en bilinenlerden biri olan Adobe Photoshop’ tan bahsetmek istiyoruz. Elbette Adobe Photoshop kullanabilmek için az da olsa teknik bilgi gerekmekte. Ancak bu teknik bilgilere rahatlıkla erişebileceğiniz birçok video, yazı mevcut. Biraz zamanınızı ayırıp, teknik bilgiyi edinirseniz, Adobe Photoshop ile yapamayacağınız tasarım yok! 

Adobe Photoshop bizim tasarımcılarımız tarafından da kullanılmakta. Onlar elbette profesyonel olarak bu işi yapıyor. Ancak daha basit şekilde de kullanabileceğinizden eminiz. Renk değiştirmekten, efekte, ürün kopyalama, gölge verme, görsel editleme, yok etme, silme gibi birçok alanda tasarımlarınızı hazırlarken size yardımcı olabilecek bir program.

Son olarak, tüm bu bahsetmiş olduğumuz programlar ve yardımcı kaynaklar ile tasarımlarını güzelleştirebilir, müşterileriniz çekip, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Her türlü yardım içinde bize ulaşabilirsiniz!