Günümüzde diğer dijital pazarlama stratejileri geliştikçe, ortaya çıkmaya devam eden bir soru şudur: “Peki e-posta pazarlama hala eskisi kadar önemli mi?”

Açıkça söylemek gerekirse, kesinlikle evet. Sağlam bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak, markanızın kitlesine kişiselleştirilmiş bir şekilde ulaşmanıza, onlarla sağlıklı bir bağlantı kurmanıza ve daha uygun bir maliyetle satışları arttırmanıza yardımcı olur.

E-posta pazarlamanın işletmeniz için önemi ve bu pazarlama yönteminin işinize nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı maddeleri bu yazımızda sizin için derledik.

  1. Hedef kitlenizle iletişimde kalırsınız

E-postaların müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Tüketici kitleniz olarak gördüğünüz kişiler, kendileri için uygun olduğunda (yeterince ilgi çekiciyse ve merak uyandırıcıysa) e-postanıza girerler. Bu “kişiselleştirilmiş” e-postalar müşterilerinize yahut gelecek müşterilerinize onları düşündüğünüz hissini verebilir. Bu hissi sağlamak için, basitçe “Merhaba, aklımızdasınız, işte size özel bir teklif!” demeniz bile yetebilir.

  1. Müşterilerinize gerçek zamanlı olarak ulaşırsınız

Bir araştırmaya göre, atılan e-postaların yaklaşık %50’si bir mobil cihazdan açılıyor. Bu kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir veri ve mutlaka herhangi bir pazarlama stratejisi planlarken göz önünde bulundurulmalı. Bu veri kesinlikle bize şunu da anlatıyor, e-posta pazarlamada başarılı olmanın bir önemli adımı da kesinlikle mobil cihazlara uyumlu ve keyifli e-posta tasarımı!

  1. Pazarlama stratejinizin ne kadar başarılı olduğunu daha kolay ölçersiniz

Neredeyse her e-posta pazarlama aracı, siz kampanyanızı gönderdikten sonra neler olduğunu izleme olanağı sunar. Teslimat oranlarını, hemen çıkma oranlarını, abonelikten çıkma oranlarını, tıklama oranlarını ve açılma oranlarını izleyebilirsiniz. Bu, e-posta kampanyalarınızın nasıl çalıştığını, hangilerini değiştireceğinizi veya hangilerinden tamamen kurtulacağınızı daha iyi anlamanızı sağlar. Bu ölçüler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bunlar, bir bütün olarak dijital pazarlama kampanyanızın önemli bir parçasıdır. Hedeflenecek “en uygun” sayıları sunan çeşitli çalışmalar ve anketler olsa da, bunların tümü sektörünüze ve hedef kitlenize bağlıdır. Müşterileriniz günlük e-postaları yalnızca istemekle kalmıyor, aynı zamanda bekliyorsa, bunları sağlamanız daha iyi olur. Ancak, haftada birden fazla istemeyen tüketicilere çok fazla e-posta göndermek, abonelikten çıkma oranınızı artıracaktır. Her şey müşterilerinizi tanımak ve değerli içerik sağlamakla ilgilidir.

  1. Marka bilinirliğinizi arttırırsınız

Tabii ki sosyal medya bir şirketin marka bilinirliğine yardımcı olabilecek tek platform değil. Ama yine de bir müşterinizin veya potansiyel müşterinizin e-posta adresine sahip olmak kesinlikle bir şey ifade eder: bu kişiler bir şekilde sizin markanıza belirli bir düzeyde ilgi gösterdiler. E-posta pazarlaması bu noktada devreye girer ve size akılda kalarak bu ilgi düzeyini, marka bilinirliğini artırma şansı verir.

  1. Zamanında müşteriniz için “orada” olursunuz

Evet, e-posta pazarlamanın faydalarından biri, doğru bir şekilde yaklaşırsanız ürünlerinizi çok kolay şekilde satabilmektir. Mümkün olan tüm müşteri verilerini ve bilgilerini düzgün bir biçimde kullanmak önemlidir. Örneğin, müşterilere doğum günlerinde özel bir teklif göndermek veya en sevdikleri yemeğin yarı yarıya indirimli olduğunu bildirmek, onlara sadece bir menü göndermekten çok daha etkilidir.

Bu e-posta pazarlama stratejisi, sezonluk teklifleri de içerebilir ve özel bir tatil veya yıllık bir indirimin tanıtımını yapmanıza olanak tanır. Herhangi bir teklif için bir aciliyet duygusu yarattığınızdan emin olun.  Müşterilerinizin bir anlaşma yakında sona eriyorsa satın alma olasılığı çok daha yüksektir.