SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarında web sitelerinin organik sıralamalarını iyileştirmek için kullanılan bir optimizasyon sürecidir. Sitenizin sıralaması ne kadar yukarıda olursa, kullanıcılar sitenizi o kadar çok görür ve tıklanma sayınız artar.

Arama motoru optimizasyonu önemlidir çünkü, kullanıcılarının çoğunluğunun, arama motoru sonuç sayfalarında en iyi 5 öneriyi tıklaması daha olasıdır. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza müşteriler kazanmak için web sitenizin üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.

SEO sadece arama motorlarını değil, iyi SEO uygulamaları da bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir. Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst konumlarda bulunması web sitesinin güvenini artırır.

Ayrıca SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’da arama yaparak bulan kişilerin sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtması daha olasıdır.

SEO rekabetin önüne geçebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize web sitesi daha fazla müşteri çekmesi ve daha fazla satış yapması daha olasıdır.

Web sitenizin daha iyi bir sıralama elde edebilmesi 3 temel bilgiye dayanır.

1- Teknik SEO

2- Hedef kitleniz için kaliteli, içerik

3- Kalite Backlink

Web sitenizdeki herhangi bir ürün veya hizmeti satmak, blog içeriği yayınlamak veya farklı bir şey yapmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmanız gerekir. Siteniz Google botları tarafından taranmalı ve dizine eklenmelidir, bu nedenle SEO’ya yeterince önem vermezseniz, siteniz arama motoru sonuçlarında gösterilmez ve hatta kaybolabilir.

Kısacası, web sitenizin başarılı olmasını ve iyi sıralamalar elde etmesini istiyorsanız, SEO yapmanız gerekir.

Site İçi ve Site Dışı SEO

Site içi SEO’da, her alanda web sitenizi optimize etmeniz gerekir. Bunlardan bazıları; başlık ,URL yapısı,tanım, görüntü optimizasyonları, içerikler, sitenizin hızı, web sitenizin boyutu gibi içerikten tekniğe kadar her alanda optimize edilmelidir.

Site dışı SEO ise, arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanızı iyileştirmek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen işlemleri ifade eder.

Site dışı sıralama faktörleri için optimizasyonu, arama motorunun ve sitenin kullanıcıları açısından popülerliğini, alaka düzeyini, güvenilirliğini ve yetkisini geliştirmeyi içerir. Bu, internette web sitenize bağlanan, tanıtımını yapan veya içeriğinizin kalitesi için etkili bir şekilde olarak kabul edilen diğerleri (sayfalar, siteler, kişiler vb.) tarafından gerçekleştirilir.

SEO’ya gerek satışlarınızı arttırmak, tanınırlığınızı arttırmak, reklamını yapmak, güvenilirliğinizi göstermek gibi birçok nedenden dolayı gerek duyulmaktadır. Ve güze bir SEO çalışması ile websitenizin tıklanması artacak dolayısıyla satışlarınızda artacaktır! Bunun için bize ulaşın!

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa, SEO arama motorlarından hedeflenmiş ücretsiz trafik almanıza yardımcı olabilir.