Etkili Sosyal Medya Yönetimi için İpuçları
Çok büyük uğraşlara girmeden işinizi tanıtmak için sosyal medyayı nasıl kullanırsınız? Fark edilmek için illa aynı anda Facebook, Twitter, Instagram, hatta Snapchat’te olmanız mı gerekiyor? Sosyal medya ile kendini tanıtmak isteyen girişimcilerin kafasını kurcalayan sorular bunlar. Korkmanıza gerek yok. İşin sırrı, sosyal medyadaki varlığınızı nasıl yönettiğinizde bitiyor.
Sizin için sosyal medya yönetimiyle ilgili önemli ipuçlarını listeledik:
Odaklanın
Çoğu girişimcinin yaptığı en büyük hata, Facebook’tan Pinterest’e ve Twitter’a kadar her sosyal medya ağını mutlaka kullanmaları gerektiğini düşünmektir.
Aslında, birçok küçük işletme, çabalarını başarılı bir şekilde müşteri kazanabileceklerini düşündükleri tek bir ağ üzerinde odaklayarak başarıya ulaşıyor. Birçok restoran Instagram’a akın ediyor. Danışmanlar, LinkedIn’de başarılı blog gönderileri yayınlıyor.  Hedeflerinizi, hangi ağların onlarla uyum sağlama olasılığının en yüksek olduğunu düşünerek oluşturun.
Otomatikleştirin
HootSuite, Tweetdeck, Sprout Social ve Buffer dahil olmak üzere sosyal medya pazarlamanızı otomatikleştirmek için birçok araç mevcuttur. Güncellemelerinizi planlamak ve hesaplarınızın performansıyla ilgili analizleri görmek için bunları kullanın.
Bir başka harika otomasyon seçeneği, tekrarlayan çevrimiçi
görevler için emirler oluşturan IFTTT.com‘dur. Örneğin, Twitter’da
paylaştığınız bir resmin otomatik olarak Facebook’ta yayınlanmasını veya
herhangi bir sosyal medya fotoğrafınızın otomatik olarak Dropbox’a
kaydedilmesini istiyorsanız, IFTTT.com bunu yapabilir.
Kitlenizi Takip Edin
“Etki haritası”, işiniz üzerinde en fazla etkiyi yaratacak hedef kitleyi belirlemenize ve izlemenize yardımcı olan, sağlam bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olacak bir planlama belgesidir. Etki haritanız aşağıdaki gibi sorulara bakar:
Hangi gazeteciler veya yayınlar işletmem için önemlidir?
Rakiplerim kimler?
İşime yarayacak hesaplar kimler?
Müşterilerim sosyal medyalarında ne tür terimler kullanıyorlar, tarzları ne?
Takip Edin ve Değerlendirin
Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizin meyve verip vermediğini düzenli olarak değerlendirmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için önce neyi incelemek istediğinize karar verin (yeni takipçiler, beğeniler, bahsedenler, yorumlar vb.)  Ardından, incelemek istediğiniz zaman aralığına karar verin.
HootSuite, Tweetdeck, Sprout Social ve Buffer gibi yazılım platformlarıyla birlikte gelen analiz panolarına güvenebilir veya doğrudan bireysel sosyal medya hesabınızdan analizlerle raporlar oluşturabilirsiniz.
İncelemeye başladığınız kilit noktalarda kazanımlar görüyor musunuz?  Bu konuda düzenli olarak raporlar oluşturun.
Ek olarak, bunlarla uğraşmak yerine bunu sizin yerine yapabilecek bir profesyonel bulabilirsiniz. Bu sayede hem zaman kazanırsınız hem de içiniz rahat olur. Hemen bize ulaşın, sizin için en uygun olan stratejiyi bulalım. Siz kaliteyi oluşturun, bunu kitlelere ulaştırma işini Bigg Ajans yapsın!