Sosyal medya, internet dünyasını ele geçirerek şirketleri çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla kendilerini pazarlamaya odaklamaya sevk etti. Herkes sosyal varlığın önemini kabul etmeye başladı. Şirketler sosyal medya pazarlamasına zaman, emek ve para yatırmaya başladılar. Bu, birçok sosyal medya pazarlama fırsatına ve sosyal medya ajanslarında bir patlamaya yol açtı.

SOSYAL MEDYA AJANSLARI NE YAPAR?

Sosyal medya ajansları, bir şirketin sosyal medya pazarlama sorumluluklarının çoğunu üstlenir. Aşağıdakileri içeren birçok hizmet teklifine veya kategoriye ayrılırlar:

SOSYAL MEDYA YAYINCILIĞI

Sosyal medya ajansı, işletmenizin sosyal medya yayıncılık faaliyetlerinin tümünü (eğer değilse, çoğunu) halledecektir. Ajans ve işletme, genellikle her sosyal kanal için belirli sayıda gönderi üzerinde anlaşacaktır. Ardından, işletmenizin ait olduğu sektördeki popüler sosyal medya içeriğini araştıracak ve analiz edeceklerdir.

SOSYAL MEDYA DENETİMİ

Ajans, işletmenizin sosyal medyadaki varlığını analiz edecek ve odaklanmanız gereken alanları belirleyecektir. Daha sonra mevcut stratejideki sorunları düzeltmenin yollarını önerecekler veya işinize ve sektörünüze özgü farklı bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştireceklerdir. Alternatif olarak, bu tür analizler için kullanışlı olan sosyal medya raporlama yazılımları da vardır.

Sosyal ağların her birini analiz etmek, sosyal medya denetim sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Her bir sosyal medya profilinin katılım oranını ve ayrıca yönlendirdiği trafiği analiz ederler.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA STRATEJİSİ

Sosyal medya ajansları, bir işletmenin sosyal medya kanallarına girmesi için yenilikçi yollar oluşturma ve oluşturma sunar. Önce mevcut sosyal medya varlığını ve stratejilerini denetler, işletmenin rekabetini öğrenir ve ardından net bir strateji ile ortaya çıkarlar. İşletmeye/endüstriye uygun içerik türünü ve yayınlama sıklığını listelerler. Olumlu bir yatırım getirisi sağlamak için ölçümleri ve sosyal medya harcamalarını tanımlarlar.

SOSYAL MEDYA POLİTİKASI OLUŞTURMA

Her şirketin kendi gizlilik politikası ve ürünlerinin ve çevrimiçi varlıklarının kullanım koşulları vardır. Benzer şekilde, bir sosyal medya politikası, bir kuruluşun veya çalışanlarının sosyal medyada nasıl davranması gerektiğini ana hatlarıyla belirtir. Bu, bir işletmenin çevrimiçi itibarını korumasına yardımcı olur ve ayrıca çalışanların içeriği çevrimiçi olarak sorumlu bir şekilde paylaşmasını sağlar.
Bu nedenle, her şirketin bir sosyal medya politikasına sahip olması gerekir. Ve bir sosyal medya ajansı, hizmet sunumunun bir parçası olarak bir tane oluşturmaya yardımcı olur.

SOSYAL PROFİLLER OLUŞTURMA

Her sosyal medya kanalı farklı çalışır ve hepsi tüm işletmeler için eşit derecede iyi değildir. Örneğin, bir makyaj markası için ideal platform Instagram’dır. Bir sosyal medya ajansı, bir işletmenin ait olduğu sektörü inceler ve işletme için en uygun sosyal kanalları belirler. İşletmeler için tamamlanmış ve geliştirilmiş profiller oluşturur

SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI

Sosyal medya ajansları, şirketlerin veya işletmelerin sosyal medya kampanyaları veya sosyal medya ücretli reklamları yürütmesine yardımcı olur. Sosyal medya kampanyaları yürütmek, sosyal profiller yürütmekle aynı şey değildir. Sosyal profillerde içerik yayınlamak, aktif ve ilgi çekici bir varlık tutmak için yapılırken, sosyal medya kampanyaları belirli bir amaç veya hedefle yürütülür. Bu, marka bilinirliği oluşturmaktan, takipçileri artırmaktan veya işletme için olası satışları iyileştirmekten herhangi bir şey olabilir.