Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, satışlarınız için artık gözardı edilmemesi gereken bir platform oldu. Kullanıcılar birçok bilgiye birkaç dakika içerisinde erişebiliyor. Sosyal medya, hem maddi hem manevi alanda insanlara yardımcı oluyor.

Sosyal medya yönetiminin en önemli kaynaklarında birisi şüphesiz sosyal medya tasarımlarıdır. Bu tasarımların görevini yerine getirmesi için sadece paylaşmak yeterli değildir. Rengi firmanızı temsil edebilecek bir renge sahip mi? Yazdığını metin, yeterince okunaklı mı? Öyle bir şey ki kimi kullanıcı telefonunu çok düşük ışıkta kullanmakta, bu durumda da tasarımınız görünür olacak mı? Birçok detay var bu konu ile ilgili, gelin daha detaylı inceleyelim.

Öncelikle renk uyumundan bahsetmek istiyoruz. Kimi zaman sade, klasik, basit tasarımlar yeterliyken kimi zaman çılgın renk uyumları gereklidir. Çok klasik bir mağazanız var ve sattığınız ürünler veya hizmetlerin klasik olduğunu düşünüyorsanız, işte sosyal medyanız üzerinden daha çılgın tasarımlarla kendinizi dijital ortamda farklı gösterebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu elbette ilgi çekici olması. Uzun uzun yazılar olmamalı tasarımlarınızda, kısa ve öz. Eğer uzunca açıklama yapmanız gerekiyorsa belki tasarımın altına içerik olarak açıklayabilir ya da direkt olarak websitenize yönlendirebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, bir ürün satın almak maksadıyla sosyal medyada gezinen bir kullanıcının çok kısa bir sürede ürüne ulaşmayı hedeflediğini göstermektedir. Bu yüzden açıklamalarınız net olmalı, ve çoğunca ürünün veya hizmetin içeriği ile ilgili olmalı.

Bir diğer konu ise sosyal medyanın yalnızca satış yapmak maksadıyla değil, kimi zaman etkileşim sağlamak için kullanılmasıdır. Etkileşim sağlamak aslında sosyal medyada ki varlığınızı sürdürmek ve kullanıcı trafiği oluşturmaya çalışmaktır diyebiliriz kısaca. Etkileşim postları, özel günler, tatiller, göze hitap eden kimi görseller, kullanıcıların hoşuna gidebilecek özel alıntılar olabilir.

Sosyal medyanızın takipçisi arttıkça, elbette mesaj kutunuza gelen sorularda hızla artacaktır. Bu durumda kimi zaman tek başınıza yetişemeyebilirsiniz ve bunun için birilerini görevlendirmeniz gerekebilir. Çünkü burada amaç, en kısa sürede müşterinizle iletişime geçerek onlardan gelecek olan sevgiyi ve onlara vereceğiniz güvenilirliği arttırmak. Güvenilirlik, hatasız ürün veya hizmet sunmak, müşterinizle olan sevgi, saygı çerçevesini korumak ve elbette dikkat çekici sosyal medya tasarımlarınız ile sosyal medyanızı daha bilinir hale getirebilirsiniz.

Özetleyecek olursak;

  1. Tasarımlarınızın çekici ve yaratıcı olması,
  2. Sosyal medya tasarımlarınız kısa ve öz anlatımlar içermesi,
  3. Güvenilir olmanız,
  4. Kısa sürede erişilebilir olmanız,
  5. Etkileşim için düzenli çalışıyor olmanız gereklidir.