Yaşın ne olursa olsun, eğitim düzeyin ne olursa olsun, bilgi çağında yeni bir bilgi edinmek istediğin takdirde edinebilirsin. Bu herkesin için geçerli!

Yalnızca iki şey gerekli: internet ve internete bağlanan bir cihaz. Akıllı telefon olabilir, babanın eski netbooku olabilir, hatta buzdolabında Android yüklü bir ekran onda bile öğrenebilirsin. Tamam bu son örnek biraz saçma olur demek istediğim bahane uydurmamak gerekiyor.

Bunu okuyorsan internetin ve bir cihazın zaten var demektir. İlla güçlü bir PC veya (saçmalamak istiyorsan) bir Macbook almana gerek yok. Hatta kod öğrenmek için hiç gerek yok.

Neyse… İlk etapta çok karışık gelecektir; HTML neden yazılım dili değil de markup dili? CSS neden farklı bir yapıya sahip? JavaScript neden bitişik yazılıyor? Neden diğerlerine benzemiyor? Framework nedir?

Bu tarz soruları çok soracaksın, sor! Sürekli sorular sor ama hedefini şaşırma.

WordPress kurulumu değil de gerçek web tasarım nedir onu öğrenmek istiyorsan odaklanman gereken ilk üç şeyi sayıyorum:

  1. HTML
  2. CSS
  3. Javascript

Bu aşama bile çok gelebilir, bana da öyle gelmişti merak etme.

Tek tek öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim. JavaScript’e geçmeden özellikle CSS’i tam kavramak lazım, sürekli gelişen, sürekli değişen bir olay, JavaScript de öyle. İkisinin tam temelini oturtmazsan ileride yetişmek zor olur. OK, hazır mısın?

Bir sonraki konulu yazımızda HTML ve boilerplate denen zımbırtıların ne oldukarı konusunu ele alacağız.