Website nasıl çalışır?

Kendi web sitenizi oluşturmadan önce veya halka açık hale getirmeden önce, web sitenizin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

Bu konu ile ilgili başlangıç yapmak adına size önemli birkaç terimden bahsedeceğiz.

– Bir websitesi basitçe sayfaların içeriğini, düzenini, formatını belirten kodlarla oluşturulmuş olan web sayfalarının birleşimidir.

Web server ya da ağ sunucusu, internet üzerinde bir web sitesinin yayınından sorumlu olan sunucudur. Bunu daha basitçe websitenizin yayınlanması için kiralamanız gereken bir hosting şeklinde açıklayabiliriz.

Tarayıcı, bilgisayarınızı bir IP adresi aracılığıyla sunucuya bağlar. IP adresi, alan adı çevrilerek elde edilir. (Endişelenmeyin, bu bölüm tarayıcınız tarafından otomatik olarak yapılır, böylece IP adreslerini kendiniz aramak zorunda kalmazsınız.)

Başka bir deyişle, web sitenizi İnternet’te görüntülemek için ihtiyacınız olacak 3 önemli detay şu şekildedir;

– Bir internet sitesi

– Alan adı

– Bir sunucu

Web sitesi genellikle daha büyük, yapılandırılmış bir belge oluşturmak için birbirine bağlanan web sayfaları, resimler ve diğer öğelerin bir koleksiyonudur.

Bir web sitesi tek bir sayfadan veya binlerce sayfadan oluşabilir. Her sayfanın kendi metni, görüntüleri ve diğer öğeleri olacaktır. Ardından tüm web sayfaları ve öğeler bir klasöre yerleştirilir ve web barındırma sunucunuzda depolanır.

Her web sayfası kodlarla yazılır ve bu kodlar sayfadaki düzeni, biçimi ve içeriği tanımlar. Web sayfası oluşturmak için kullanılan en yaygın kodlama dili HTML’dir.

Website Oluşturma

Website oluşturma da kod bilmek elbette önemlidir, profesyonellik gerektirebilir. Ancak günümüzde bir web sitesi oluşturmak için kod bilmek zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Biraz teknik beceri ve bilgi elbette gerekli.

Teknoloji öyle muazzam ilerlemekte ki çok fonsiyonel ve profesyonel görünümlü websiteleri oluşturmak için birçok website yaratıcı ortaya çıktı. Bu website yaratıcıları teknik beceriye gerek dahi olmadığını savunmakta ancak biz kesinlikle teknik beceri ve bilginin gerektiği konusunda hemfikiriz.

Ancak bu tarz website yaratıcı siteler bilmeyen ve kendi tasarımıyla kendisi ilgilenmek isteyen kişiler için güzel bir teknik. Kurmanız gereken bir şey yok, sadece çevrimiçi tabalı, indirmeniz gereken bir şey yok. Web tarayıcınızı açın, web sitesi oluşturucunun URL’sini yazın, oturum açın ve web sitenizi oluşturmaya başlayın.

Elbette ortaya şık bir şey çıkacaktır ancak, bu tarz websitelerle kurulan websiteler ile elbette profesyonellerin kurmuş olacağı websiteler arasında farklar olacaktır.