Son birkaç haftadır grafik tasarım işlerimiz artmaya başladı. Her konuda yaptığımız gibi kalite kontrolü ve medya yönetimimizi geliştirmek istediğimizden fotoğraf ve görsel kontrol etmek için fotoğraf görüntüleme programı araştırdık.

Sen de bizim gibi işlevsel bir fotoğraf görüntüleme programı arıyorsan işini çok kolaylaştırdık diyebiliriz, aralarından en iyilerini seçtik ve burada paylaştık.

Hepsi bedava hatta birkaçı açık kaynaklı.

En sevdiğimiz fotoğraf görüntüleme programı için en alta ilerleyebilirsin, birkaç başka program da denedik, anlatmaya değer bulduk!

İndirme linkleri açık şekilde paylaşıyoruz.

xnview
xnview’in olayı biraz değişik. günde yüzlerce fotoğraf görüntülüyor ve düzenlemek istiyorsan, xnview işine yarayabilir. programı doğrudan açıp, aynı belgeler klasöründen bakar gibi bilgisayarındaki fotoğrafları görebilirsin.
 
fotoğrafa tıklayıp açtığında ise klavyeyle sağ-sol yapıp klasördeki diğer fotoğraflara bakılamıyor. bunu yapmanı sağlayan tuşlar var fakat olayımız hız olduğu için bu pek de faydalı değil…

olsun ama tek bakarım diyorsan, bayağı hızlı olduğunu söylemem gerekir. tak diye açılıyor, tak diye kapanıyor.

bunun dışında bazı süper özellikleri var; kontrast, parlaklık ve gama ayarlama yapmak için photoshop kullanırım — tabii ki photoshop’ta vaçgeçemediğim bir ton özellik daha var ama bilgisayarın yavaşsa ve acelen varsa, basit şeyler için xnview kullanmakta fayda var.

fena değil, windows’un stock fotoğraf görüntüleyicisinden kat kat güzel.

indirme linki http://www.xnview.com/en/xnview/#downloads

picasa

picasa, bir aralar elimin değdiği tüm bilgisayarlarda vardı. sanki bilgisayarlara fabrikada picasa yükleniyordu öyle yaygındı!

google, yalnızca google’ın yapabileceği şekilde yine müthiş bir projeye son vermek üzere. project ara, buzz, site search, ve orkut gibi bir ton başarılı veya başarılı olacak projeyi kapatan google, picasa denen evrensel statü kazanmış olan fotoğraf görüntüleme programlarını kapatmış.

neyse, aşağıdaki linkten yine indirebildim picasa’yı ve… bu programı neden kaldırdım diye düşünmeye başladım. arayüzü minimal, çalıştırırken hiç kasmıyor (laptop’a da indirip deniyorum bunları) ve düzenleme yapmam gerekirse hızlıca illustrator’den açabiliyorum.

indirme linki http://filehippo.com/download_picasa/download/72439ea0a035e86015f2a0c2edc12c04/

faststone

indirme linki http://download.cnet.com/FastStone-Image-Viewer/3000-2192_4-10324485.html

irfanview

irfanview… ismen kaybeden bu program aslında hiç de fena değil. bu programı pek de tavsiye edemem çünkü sürekli header sorunu yaşıyor. header dediğim olay, fotoğrafların içerilerinde bulunan bir kod. header kodu, resim/fotoğrafın görüntülenmesi için şart. irfanview’dan önce hiç karşılaşmadığım bir sorundu, bu program ile açtığım her 5 .png görselinden biri bu hatayı veriyor.

indirme linki http://download.cnet.com/IrfanView/?part=dl-&subj=dl&tag=button

imagine

indirme linki http://open-imagine.sourceforge.net/

imageglass

indirme linki http://www.imageglass.org/download

nomacs

Nomacs, açık ara en iyi windows fotoğraf görüntüleme programımız!

Hızlı çalışıyor, her formatta görsel açabiliyor. Photoshop ve Illustrator’ün bile kabul etmediği formatları nomacs’te açıp tekrar kaydederek açtırabiliyoruz. O kadar işlevsel ki bu kadar basit bir işleve farklı boyut kazandırdı!

Diğer özellikleri:

  • Croplama
  • Boyutlandırma
  • Küçültme
  • Fotoğraf üzerine not yazma
  • Açık kaynaklı!

Bizce mutlaka deneyin!

indirme linki http://nomacs.org/download/